TOYOTA TPMS ARIZASI VE ÇÖZÜMÜ

TOYOTA TPMS ARIZASI VE ÇÖZÜMÜ

12 Şubat 2019 Blog 0

Teknoloji gün geçtikçe ilerlemektedir. Araç üreticileri araçları kullanıcının rahat olması için her gün geliştirmektedir. 2007 sonrası üretilen araçların çoğunda TPMS sistemi mevcuttur ve TPMS sistemi olan her lastikte bir tane lastik basınç sensörü bulunur. Her sensörün kendisine özel ID (kimlik) numarası mevcuttur. TPMS sistemi lastiklerin sensörlerden aldığı bilgileri kontrol eder ve aksi bir durumda oluşan hatada ise gösterge panelinde arıza lambasını yakar. Arıza lambasının yanmasının sebebi sensörün arızalanması ya da lastiklerin basınçlarının düşmesinden kaynaklı olabilir.

Bu tür durumlar da aracı hemen servise götürmenize gerek bulunmaz. Öncelikle araç lastiklerinin hava basınçlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer tüm lastiklerin basınçları doğru ve eşit ise aracınız da manuel olarak lastik basınç resetleme işlemi yapabilirsiniz.

Toyota Corolla Lastik Basınç Sensörü Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

İşleme başlamadan önce kontağı çeviriyoruz.

Gösterge panelinde ki arıza lambasını söndürmek için sağ tarafımız da bulunan torpidoyu açıyoruz.

Torpidonun sol tarafında bulunan SET tuşuna basıp çekiyoruz.

Manuel lastik basınç resetleme işlemimiz tamamlanmış olmaktadır. Eğer lastik basınç sensörlerin de arıza mevcut ise yeni sensör takılması gerekmektedir.

Her markaya uygun çalışan Autel Mx Sensörü Toyota araçlarda da kullanabilirsiniz.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da  

Nitro Mekatronik Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

0 Yorum

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın