Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Lasti̇k Basınç Si̇stemi̇ Nasıl Çalışır?

Lasti̇k Basınç Si̇stemi̇ Nasıl Çalışır?

Lastik Basıncı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Lastik hava basınç sistemlerinde her araç marka modele ve lastik boyutuna göre bu sistem değişiklik göstermektedir.

Lastik hava basıncı, sıfır arabalarda alan kişiye kullanım kitapçığında Psi verileri olarak bildirilmiştir.

Otomobillerin şoför kapısının iç kesiminde, yakıt depo kapağının iç kesiminde , bagaj içi gibi yerlerde lastik boyutlarına göre kaç Psi olması gerektiği yazılıdır.

Lastik hava basıncı değerleri Psi cinsinden yazılır fakat bazen Psi değilde Bar olarak yazılmış olabilir.

Lastik hava basıncı güvenli bir sürüş için en önemli etkenlerden biridir. Havalar ısındıkça lastik hava basıncınız düşer.

Örneğin bir lastik 20 derecede 2 bar (29psi) şişirildiyse, lastik hava basıncı 0 derecede 1,8 bar (26psi) okunur.

Soğuk havalarda bulunduğunuz ortamın sıcaklığına göre hava basıncını ayarlamak istediğinizde araç üretici firmanızın tavsiye ettiği değerleri ayarlamanız gerekir.

Doğru lastik basıncı güvenliğiniz ve lastiklerinizin kullanım ömrü konusunda oldukça önemlidir.

Düşük lastik basıncı otomobilleriniz üzerinde olumsuz etki yaratır. Bunlardan bazıları aracınızın daha kötü yol tutuşu, aracın virajlarda daha kötü kayması gibi sebeplerdir.

Doğru lastik hava basıncı sayesinde aracınızın kontrolünü kaybetme riskiniz azalır. Ayrıca lastik ömrünüz uzar ve lastiğinizin iç yapısında geri dönüşü olmayan hasarların oluşması engellenir.

Doğru hava basıncı yakıt tasarrufu sağlar. Yedek lastik dahil olmak üzere lastiklerinizin havasını aylık olarak veya uzun yolculuğa çıkmadan önce kontrol ettirmeniz gerekir.

Lasti̇k Basinci Kaç Olmalidir?

Lastikleriniz sıcakken ölçüm yapıyorsanız çıkan sonuca Psi eklemeniz gerekmektedir. Lastik hava basıncı hava saati ile ölçülür.

Lastik hava basınçları ;

Önden çekişli 175/65 R14 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 32 psi, arkalar için 30 psi değerinde olmalıdır.
Önden çekişli 195/50 R15 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 32 psi, arkalar için 30 psi değerinde olmalıdır.
Önden çekişli 195/45 R16 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 33 psi, arkalar için 31 psi değerinde olmalıdır.
Önden çekişli 205/40 R17 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 33 psi, arkalar için 31 psi değerinde olmalıdır.
Önden çekişli 195/60 R15 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 32 psi, arkalar için 30 psi değerinde olmalıdır.
Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın