Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

4 Ocak 2019 Blog 5

Yukarıdaki simge lastik basıncında problem olduğunu belirtir. Lastik basınç sistemleri birkaç farklı şekillerde çalışmaktadır.

Birincisi, ABS’nin tekerlek devir sensörüyle ortak çalışır ve araç lastiklerinin basıncı düşünce diğer tekerleklerin dönme sayısı artış gösterir. Aracın tekerleklerinin basınçları aynı olursa araç hareket halindeyken lastiklerin hepsi aynı oranda dönmektedir.

Eğer bir lastiğin havası inmişse veya basıncı diğerlerinden farklıysa normal basınçlı tekerleklerden küçük olacağı için daha fazla dönecektir. Otomobil tekerleklerin dönme sayısını oranlayarak lastik basıncı ile alakalı uyarı ikaz ışığını yakar ve sürücüyü lastik basınçlarında problem olduğunu bildirir.

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan sistem ise her lastikte bir adet lastik basınç sensörü bulunduran sistemdir. Bu dört sensör TPMS sistemine bağlı olarak çalışır ve her sensörün kendine özgü bir kimlik numarası vardır. TPMS modülü lastik sensörlerinden aldığı bilgileri değerlendirir. Eğer herhangi bir lastik sensöründen gelen değerler limitlerin dışında ise ya da sensörden hiç bilgi gelmiyorsa aracınızın göstergesinde arıza lambası yanar.

Bu arıza lambası dolayısıyla sensörlerin arızalanması sebebiyle olacağı gibi lastiğin basıncının azalmış olmasından da kaynaklanabilir.

Sürücünün uygulaması gereken işlem ise ikaz ışığını manuel olarak kapatmadan önce lastiklerin basınçlarını kontrol ettirmesidir. Lastiklerin hepsi yeterli basınçta ise tpms resetlenebilir. Lastik basınç ölçüm sisteminin sıfırlanması için aracın servise götürülmesine gerek yoktur.

Lastikler basınçları normal ve manuel olarak da resetleyemiyorsanız, lastik basınç sensörü montaj noktası olan en yakın servise gitmelisiniz. Lastik basınç sensörü değişimi son kullanıcı tarafından yapılamamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu sistemdeki tüm lastik basınç sensörleri kendine özgü ayrı bir ID numarasına sahiptir. Dolayısıyla bu ID numarası yeni sensöre kodlanmadan tpms modülü bu sensörü kabul etmeyecektir.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da  

Nitro Mekatronik Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

5 Yorum

 1. Tarsus Lastikçi

  4 Ocak 2019
  Cevapla

  Tarsusta lastik işleri ile uğraşıyorum Başarılı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. İşi bilmeyen birisi bile kolaylıkla anlayıp çözebilir. Nitro Group sayesinde kaliteli sensörleri artık ucuza satın alabiliyorum.

 2. Fatih

  4 Ocak 2019
  Cevapla

  Tpms arızası konusunda Sunduğunuz çözüm için teşekkür ederim

 3. Murat Şener

  4 Ocak 2019
  Cevapla

  Bilginiz için tşk ettim sensor yenilemek için temin edecdgimiz bi adres verirseniz tşk ederim

 4. Onur

  6 Temmuz 2021
  Cevapla

  Benim arabaminda ariza isareti aylardir ysniyor cozum bulamadim lastiklerin havasinda sorun yok benim arabam 2006 model sensorde yok sordugum ustalar oyle diyor sorunun nerden kaynaklandigini bir turlu cozemedim

  • admin

   30 Ağustos 2021
   Cevapla

   Merhabalar, Lastik basınç sensörü mevcut ise sensörden kaynaklı yapabilir. 0850 755 02 30 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın