Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Autel TPMS Sensör Programlama Nedir?

Autel TPMS Sensör Programlama Nedir?

Autel TPMS Sensör Programlama Nasıl Yapılır ?

Sektörün lider firması olan Nitro Group, her zaman yenilikçi yapısıyla sizlere bu sefer de rakiplerine göre daha profesyonel olan Autel cihazlarını sunmak için resmi Türkiye distribütörlüğüne imza atmıştır.

Satışını yaptığımız tüm cihazlarda, satış öncesi ve satış sonrası uzman kadromuz tarafından teknik destek verilmektedir.

LASTİK BASINÇ SENSÖRÜ NEDİR?

Lastik basınç sensörü 2007 yılından itibaren günümüzdeki araçların hemen hemen tümünde kullanılmaya başlamıştır.

Üst model bazı araçlarda ise 1998 yılından itibaren kullanılmaktadır. Aracı satın aldığınızdan itibaren lastik basınç sensörlerinin kullanım ömrü yaklaşık 5-6 yıldır, bu süre dolduktan sonra lastik basınç sensörlerinin içerisinde bulunan pil bitmekte ve lastik basınç sensörü kullanılamaz hale gelmektedir.

Lastik basınç sensörlerinin kullanım ömrü dolduktan sonra araç göstergesinde TPMS arıza lambası yanmaktadır.

TPMS arıza lambası yanması durumunda, öncelikle aracınızın lastik basınçlarını kontrol edin, eğer lastik basınçları düştü ise lastikleri şişirin.

Bazı araçlarda bu şişirme işleminden sonra arıza lambası kısa bir araç sürüşünden sonra kendiliğinden sönmektedir.

Eğer arıza lambası sönmemişse aracınızı en yakın servise götürün. Arıza lambası eğer Lastik basınç düşüklüğünden kaynaklanmıyorsa, muhtemelen Lastik basınç sensörünüzün ömrü sona ermiştir.

Ve aracınızın lastik basınç sensörünün değiştirilmesi ve yeni lastik basınç sensörünün aracınıza tanıtılması gerekmektedir.

AUTEL İLE TPMS PROGRAMLAMA NASIL YAPILIR?

Lastik basınç sensörünün değişimi yapıldıktan sonra aracınızın elektronik hafızası (ECU) içerisine değişimin kaydedilmesi gerekmektedir.

Autel TPMS cihazları ile lastik basınç sensörlerini araca tanıtmanın birkaç farklı yöntemi vardır;

1. Yeni TPMS sensörünün ID’sini Aracınızın ECU hafızasına tanıtarak.
2. Eski TPMS sensörünün ID’sini Autel Mx-sensöre yazarak.(Bu yöntemde TPMS’nin araç ECU’suna tanıtılmasına ihtiyaç yoktur.)
3. Autel Mx-sensör‘e yeni bir ID oluşturulup bu ID’nin araç ECU’suna tanıtarak.

Yani Autel Mx- sensör aldığınızda eski sensörünüzün ID’sini direk olarak Mx-sensöre yazarak bu sensörü lastiğe takmanız yeterli.

Autel arıza tespit cihazları ile eski TPMS sensörün ID’sinin yeni Autel Mx-sensöre yazılmasının birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır;

1. Eski sensör ID’sinin Autel MAxiTPMS cihaları ile manuel olarak yeni Mx-sensöre yazdırılması.

2. Eski sensör ID’sinin Autel MAxiTPMS cihaları ile RF olarak okunup yeni Mx-sensöre yazdırılması.

3. Eski sensör ID’sinin OBD soketinden okunarak yeni Mx-sensöre yazdırılması.

Bu işleme lastik basınç sensörü uyarlama denilmektedir. Eğer ki lastik basınç sensörü değiştirildikten sonra tanıtma işlemi yapılmazsa sensör devreye girmeyecek ve işlevselliğini kaybedecektir.
Lastik basınç sensörü (TPMS) değiştirildikten sonra muhakkak eşleştirme işlemi yapılmalıdır. Bu işlem sensör içerisinde bulunan RF-ID sinyaller ve Lastik Basınç Sensörü kodlama cihazları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Tedariğini sağladığımız Autel Üniversal Lastik Basınç Sensörü kodlama cihazları ile TPMS kodlama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Mx-sensör programlama ve tanıtma işlemlerini aşağıdaki cihazlar vasıtasıyla yapabilirsiniz.

MaxiTPMS TS608
MaxiTPMS TS508
MaxiTPMS TS408
MaxiSYS MS906TS
MaxiTPMS TS601
MaxiTPMS TS501
MaxiTPMS TS401
MaxiTPMS Pad

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın