Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Autel ile TPMS ID Okuma ve Tanıtma Nasıl Yapılır ?

Autel ile TPMS ID Okuma ve Tanıtma Nasıl Yapılır ?

Autel ile TPMS ID Okuma ve Tanıtma Nasıl Yapılır ?

2007 yılından bu yana üretilen hemen hemen tüm araçlarda uygulanan sistemin içeriği şudur; araç seyir halindeyken yada durduğunda lastiklerini kontrolünü yapmak , lastiğin canlı değerlerini araç sürücüsüne sunmak ve lastik basıncının düşmesinden kaynaklı muhtemel kazaların önüne geçmek için tasarlanmıştır.

Otomobil üreticileri lastiğin basıncını ölçen bir cihaz geliştirdiler bu sistem ile otomobildeki herhangi bir lastiğin yada birden fazlasının havası inerse gösterge ekranında arıza lambası yanıyor, bu sayede araç seyir halindeyken lastiklerde bir sıkıntı yaşadığında hemen fark edebiliyor ani değişimden dolayı meydana gelebilecek istenmemesi durumlara karşı önlem alınmış olunuyor.

TPMS lastiğin içine yerleştirilen bir sensördür. Durmaksızın lastiğin içindeki havanın kontrolünü yapar genelde kablosuzdur, RF(Radyo frekansı) ve her sensörün özel bir seri numarası vardır. Lastik basınç
sensörleri arızalandığında yada kullanım süresi dolduğunda değiştirilmesi gerekir bu işlemleri servisler ve lastikçiler yapmaktadır fakat değiştirildikten sonra yeni sensörü ECU ya tanımlamak gerekir bu işleme tpms tanıtma işlemi denilmektedir. Eğer bu işlem yapılmazsa TPMS sistemi calışmaz, araç devamlı arıza verir.

Bu işlem sensör içerinde bulunan ID sinyaller ve Lastik basınç sensör kodlama cihazlarıyla yapılmaktadır. Autel lastik basınç sensörü kodlama cihazları ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi adım adım anlatacak olursak;

  • Autel MaxiTPMS TS608 cihazını açın.
  • Uygulamaya girin ve TPMS menüsüne giriş sağlayın.
  • Burada “Auto VIN” özelliği ile otomatik olarak araç bilgilerini çekin.
  • Ardından size TPMS ekranı açılacaktır. (Bu sekmede TPMS işlemlerinin tamamını gerçekleştirebilirsiniz.)
  • “Check” kısmından lastik basınç sensörlerinin kontrolünü yapın.
  • Kontrol yaparken TPMS cihazınızı Lastiğe yaklaştırın ve “Trigger” butonuna basın, cihaz TPMS ID’sini otomatik olarak okuyacaktır. Bu işlemi sırasıyla tüm lastiklere uygulayın.
  • Daha sonra TPMs cihazınızın interface kısmını aracınızın OBD girişine takın.
  • Aynı sayfadan OBD relearn butonuyla Sensor ID’lerini aracın ECU’suna tanıtın.
  • Autel TPMs serisi cihazlarla TPMs Id okuma ve ECU’ya tanıma işlemi artık çok kolay.


Bu ve bunun gibi daha bir çok konu hakkında detaylı bilgi almak için;  0850 755 02 30 numaralı telefonu arayabilir ya da web sitesinin ziyaret edebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın