VOLKSWAGEN POLO ARAÇLARDA LASTİK BASINÇ SENSÖRÜ (TPMS) SIFIRLAMA

VOLKSWAGEN POLO ARAÇLARDA LASTİK BASINÇ SENSÖRÜ (TPMS) SIFIRLAMA

27 Şubat 2019 Blog 0

2007 yılı sonra üretilen araçlar Lastik Basınç Sensörü sistemi ile üretilmektedirler. TPMS ( Tyre Pressure Monitoring System ) otomobillerdeki lastik hava basıncı düştüğü zaman bize ikaz vermesi için üretilmiştir. Lastik basınç sensörü araç ortalama 30 km hızda iken sistemi kontrol eder, eğer sistemdeki basınç düşük ise aracın gösterge tablosunda bir uyarı lambası yanar.

Lastik basınç ikaz ışığı yandığı zaman aracı direk servise götürmenize gerek bulunmaz. İlk önce lastiklerin havalarını kontrol etmelisiniz tüm lastiklerin basınçlarının aynı olması gereklidir. Lastiklerin basınçları aynı ise Lastik basınç sensör resetleme işlemini siz kendiniz manuel olarak da yapabilirsiniz.

POLO araçta TPMS resetleme nasıl yapılır?

Eğer Volkswagen Polo marka bir araca sahipseniz ve aracınız kadranında aşağıdaki gibi bir arıza sembolü belirdiyse lastik basınçlarınızdan birinde sorun var demektir.

Bu sembolü sıfırlamamız için yapılması gerekenlerse oldukça basit. Öncelikle aracımızın lastiklerindeki basınçları kontrol ettikten sonra, bütün lastiklerin hava basınç değerlerinin aynı olmasını sağlarız. Bütün hava basınç değerleri eşit olduktan sonra da Polo marka aracımızın torpido gözünde bulunun ve üzerinde yine yukarıdaki sembolün bulunduğu; lastik basınç sensörü sıfırlama düğmesine 5-10 saniye boyunca basarız. Süreç sonunda duyulan ‘’bip’’ sesinden sonra lastik basınç sensörü sıfırlanmış ve kadranda beliren arıza sembolü de silinmiş olacaktır.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da  

Nitro Mekatronik Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

0 Yorum

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın