Renault Symbol Lastik Basınç Sensörü TPMS Manuel Resetleme

Renault Symbol Lastik Basınç Sensörü TPMS Manuel Resetleme

31 Aralık 2018 Blog 10

TPMS Nedir?

TPMS ( Tyre Pressure Monitoring System ) Lastik Basınç İzleme Sistemidir. Bu sistem lastik içerisine yerleştirilen lastik basınç sensörü ile çalışmaktadır ve lastik içerisindeki hava basıncını görüntülememizi sağlar. Ayrıca bu sensörler lastik içerisindeki havanın sıcaklığını da ölçer. Bu sensörler arızalandığı zaman araçlarda lastik basınç sensörü arıza lambası yanar. Bu arıza lambasının yanma nedeni genellikle lastik içerisindeki hava basıncının düşmesi, lastik değişiminden sonra, lastik içerisinde bulunan sensörlerin arızalanması durumunda veya sensörlerde bulunan pillerin bitmesinden kaynaklanmaktadır. Yeni bir sensör içerisindeki pillerin ortalama 5 yıl kadar pil ömrü vardır.

Bu yazımızda sizlere 2017 model Renault Symbol marka araçlarda manuel olarak TPMS arıza lambasını resetlemeyi açıklayacağız. Öncelikle kontak anahtarını ‘ON’ konumuna getiriyoruz. Daha sonra ‘’ Silecek Kolunda ’’ bulunan ’’ Menü ’’ tuşuna Gösterge Panelindeki ekranda ‘’ Set tp ’’ yazısı çıkana kadar basıyoruz. Ekranda ‘’ Set tp ’’ yazısı ekranda göründükten sonra ‘’ Menü ’’ tuşuna birkaç saniye daha basılı tutuyoruz ve arıza lambasını gidermiş oluyoruz.

Manuel TPMS Resetleme Yapılamadığında Hangi Yollara Başvurulmalıdır?

TPMS Arızasını Manuel olarak gideremediğimiz durumlarda Resmi Türkiye Distribütörlüğü Nitro Bilişimin elinde bulunan AUTEL firmasının üretmiş olduğu Maxi TPMS cihazları ile TPMS Arıza Lambasını giderebiliriz. Autel firmasının sunmuş olduğu geniş ürün yelpazesi sayesinde ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun cihazları bulabilirsiniz.

Bu cihazlar ;
Maxi TPMS TS608
Maxi TPMS TS508
Maxi TPMS TS408
Maxi TPMS TS601
Maxi TPMS TS501
Maxi TPMS TS401
Maxi TPMS Pad

TPMS TS608 cihazı lastik basınç sensörü tanıtma cihazıdır, bunun yanında
Diagnostik işlemlerini de yapabilirsiniz. Autel lastik basınç sensörü tanıtma cihazları sayesinde araçlara sensörü tanıtmanın birkaç yolu vardır.

Autel lastik basınç sensörü tanıtma cihazları sayesinde araçlara sensörü tanıtmanın birkaç yolu vardır.

 • Yeni Sensörün ID’sini ECU’ya Tanıtarak,
 • Eski sensörümüzün ID’sini yeni sensöre Tanıtarak
 • Yeni bir ID oluşturup bunu ECU’ya tanıtarak.

Lastik basınç sensörünün değişimi yapıldıktan sonra sensör ID’si kesinlikle araç beynine kodlanması gerekmektedir. Eğer sensör araç beynine tanıtılmazsa çalışmayacaktır.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da  

Nitro Mekatronik Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

10 Yorum

 1. Hasan Hüseyin

  2 Ocak 2019
  Cevapla

  Manuel tpms resetleme konusunu yazmanız beni gercekten cok mutlu etti. Cihaz satıcıları bunlari bilerek dile getirmez cihaz satabilmek için. Dürüst bir firma oldugunuzu bir kez daha anladım

 2. Yaşar Dinç

  2 Ocak 2019
  Cevapla

  Ne zamandır Renault clio aracımda lastik basınç sensör arıza lambası yanıyordu ama bir türlü nasıl arızayı gidereceğimi bulamamıştım ta ki bu yazıyı okuyana kadar teşekkürler :)

  • admin

   2 Ocak 2019
   Cevapla

   Biz Teşekkür ederiz Yaşar bey.

 3. Mahmut Doğru

  2 Ocak 2019
  Cevapla

  Benim reno sembol aracim var lastik basinclari inmişti lastigi şişirdim ama bir turlu ışık sonmuyordu buda beni rahatsiz ediyordu bu yazı sayesinde lastik basınç sistemini manuel olarak sıfırlayabildim teşekkürler

 4. Mustafa

  27 Temmuz 2019
  Cevapla

  Renault symbol 2015 model aracim var bu gun jant degisikligi yaptik sensorleride yeni taktigım janta taktik fakat menuden resetledigimde ısik sonuyor bir sure sonra geri yaniyor hava basincı 35

  • admin

   27 Temmuz 2019
   Cevapla

   Merhaba,
   Sensör yerlerini tekrar kontrol ediniz. Yerleri hatalı olabilir. Hava basıncını şoför kapısını açtığınız zaman kapıda yazan değer neyse ona göre şişirmeniz gerekmektedir. Sorun devam ederse 0 532 111 02 30 numarasından teknik servisimize bağlanıp destek alabilirsiniz.

 5. ZAFER çelik

  15 Şubat 2020
  Cevapla

  Merhaba 2015 model clio symbol aracım var lastik basınç lambam sürekli yanıyor resetleme yapıyorum biraz yol aldıktan sonra gene yanmaya başlıyor lastiklerinde hiçbir sıkıntı yok ne yapabilirim.

  • admin

   30 Ağustos 2021
   Cevapla

   Merhaba, Sensörden kaynaklı bir problem olması muhtemeldir.

 6. Ercan gundogdu

  2 Temmuz 2020
  Cevapla

  İyi aksamlar..Sensoru resetledikten sonra yine yaniyor. Sebebi ne olabilir acaba.. tesekkurler

  • admin

   30 Ağustos 2021
   Cevapla

   Merhabalar, Sensör arızalı olabilir ya da lastik basıncı ile alakalı bir durum olabilir. 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın