Toyota Lastik Basınç Sensör Arızası

Toyota Lastik Basınç Sensör Arızası

7 Ocak 2019 Blog 9

Günümüzde teknoloji oldukça ilerlemektedir. Gün geçtikçe araç sahiplerinin rahatlığı geliştiriliyor ve yeni donanımlar otomobillerde yer alıyor. Araçta elektronik aksam ne kadar fazla olursa o kadar da fazla sensör oluyor ve arıza durumunda problemler artış gösteriyor. TPMS sistemi bulunan araçlarda her lastikte bir tane lastik basınç sensörü bulunur. Bu sensörler TPMS sistemine bağlıdır ve her sensörün ayrı olarak kimlik numarası bulunur. TPMS modülü lastiklerdeki sensörlerden aldığı bilgileri inceler ve sistem dışında oluşan bir durumda ise gösterge panelindeki arıza lambası yanar. Arıza lambası sensörün arızalanmasıyla ilgili veya lastiğin basıncının azalmasından kaynaklı olabilir.

Toyota Aracında Lastik Basınç Arıza Lambası yandığı zaman Nasıl Söndürülür ?

Birçok otomobil markasından farklı olarak Toyota modelli araçlar lastik basınç ayarlarını kendi kendine ayarlamaktadır. Yani aracın lastik basıncını siz eşitlediğiniz zaman aracı stop ettirip tekrar çalıştırdığınız zaman otomatik olarak sistem denetimi yapıp lambanın sönmesini sağlıyor.

Toyota modellerinde tam boy stepnelerde de lastik basınç sensörü mevcuttur. Araçta ki 4 lastiğin basıncının eşit olmasına rağmen hala lastik arıza lambanız sönmediyse aracın stepnesinin havasını kontrol etmeniz gereklidir ve diğer 4 lastik ile basıncının eşit olmasını sağlamalısınız. Tüm lastiklerin basınçları eşitlendiği zaman arıza lambanız sönecektir. Ayrıca Toyota araçlarda stepne lastikteki sensörünüz de kodlu değilse aracınız tpms ikaz lambası yakacaktır.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da  

Nitro Mekatronik Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

9 Yorum

 1. Gökhan yarar

  19 Ocak 2020
  Cevapla

  Mrb 2015 corolla stepnede tanımlı biz bunu geç öğrendik lpg taktırdım.şimdi stepnesi araçtan indirince yanıyor iptal etme şansımız var mı

  • admin

   28 Ocak 2020
   Cevapla

   Evet mümkündür. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 2. Süleyman Özcan

  27 Ocak 2020
  Cevapla

  Sa ben 2015 toyata coralla aldım lastik basınç SANSÖRÜ yanıyor ve ben torpidodan resetleme rağmen yanıp sönüyor tekrardan ışık yanılıyor kalıyor.Simit tüp lpg var isletmeyi kulanmıyorum nasıl silebilirim yardımlarınızı rica ederim.

  • admin

   28 Ocak 2020
   Cevapla

   Merhaba öncelikle aracınızın hangi lastik sensörlerinde arıza var onları çözümleyip ona göre işlem yapmak gerekebiliyor. Montaj Noktaları olan menüden size en yakın bayilerimize ulaşabilir detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 3. Mevlüt

  15 Mart 2020
  Cevapla

  İyi günler dilerim. Bende 2017 model Corolla var. Sensörlerin takılı olduğu yazlık lastik ve jantlarim takılı değilken uyarı veriyordu. Dün yazlık lastiklerimi araca taktiktan sonra lastik uyarı sonmedi. Lastik basınç karı tam ve reset yapıyorum olmuyor. Sistemin normale dönmesi için ne yapmam lazım teşekkürler

  • admin

   30 Ağustos 2021
   Cevapla

   Merhaba, Lastik Basınç Sensör Cihazı ile sıfırlama işlemi yapılabilir. Hata silinmez ise sensörler zarar görmüş olabilir. Sensörlerin yetkili serviste kontrollerinin sağlanması gerekmektedir.

 4. Burak

  21 Haziran 2020
  Cevapla

  2014 corolla aracimin stepnesini lpg icin cikardim. Lastik basınc uyarisini nasil iptal edebiliriz. Mugla milas tayım

  • admin

   30 Ağustos 2021
   Cevapla

   Merhabalar, Sistem iptal edilse bile ekran da uyarı verecektir. İptal etme işlemlerini biz gerçekleştiremekteyiz

  • admin

   30 Ağustos 2021
   Cevapla

   Merhabalar, Sistem iptal edilse bile ekran da uyarı verecektir. İptal etme işlemlerini biz gerçekleştirmemekteyiz

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın