Renault Megane 4 Araçta Autel MaxiTPMS TS508 Cihazı ile Lastik Basınç Sensörü Kodlama, Tanıtma İşlemi Nasıl Yapılır?

Renault Megane 4 Araçta Autel MaxiTPMS TS508 Cihazı ile Lastik Basınç Sensörü Kodlama, Tanıtma İşlemi Nasıl Yapılır?

8 Şubat 2019 Blog 0

Lastik basınç sistemindeki arızanın hangi sensörden kaynaklandığını bulabilmemiz için aracın tüm sensörlerini test etmemiz gerekmektedir.

Cihazın menüsünden quick mode’u seçiyoruz.

Scan all sensor’ü seçiyoruz ve araç marka modelini seçiyoruz ve aracın tüm sensörlerini tek tek test ediyoruz. Böylece sensörlerin aktiflik ve pil durumlarını görmüş oluyoruz. Arızalı olan sensör yerine yeni sensörü takmadan önce eski sensörün ID’sini yeni sensöre kodlamamız gerekmektedir.

Id kodlamada 3 ayrı yöntem vardır;

  1. Copy by activation
  2. Copy by obd
  3. Copy by Manuel input

Çoğunlukla işimizi Copy by activation yöntemiyle çözebileceğiz.

Eski sensörün pili zayıflasa bile sensör ID’sini TS508 ile okuyabiliriz.

  1. Yöntemde advense mode seçeneğinden araç marka ve modelini seçtikten sonra program sensör seçeneğinin içinden copy by activation yöntemini seçip eski sensörün Id sini okuduktan sonra yeni sensörü ts508 cihazına yaklaştırıyoruz. ID tamamen kodlandığında cihaz otomatik olarak yeni sensörü test edip size kodlanan ID’yi verecektir. Yeni sensörü programladıktan sonra yerine takıp, lastik basınçlarını uygun değerlere getirip, tpms sistemini resetliyoruz ve işlemimiz tamamlamış oluyor.
  2. Yöntemde ts508 cihazının obd kablosunu araca takıp yine advance moda giriyoruz, araç marka modelini seçtikten sonra, program sensor seçeneğine giriyor ve copy by obd yi seçiyoruz. Burada karşımıza araçtaki 4 sensörün ID’si gelecektir.
  • RF- Sağ ön
  • LF- Sol ön
  • RR-Sağ arka
  • LR-Sol arka

Burada kodlamak istediğimiz sensörün ID’sini seçip yeni sensörü cihaza yaklaştırıyoruz. ID tamamen kodlandığında cihaz otomatik olarak yeni sensörü test edip size kodlanan ID’yi verecektir. Yeni sensörü programladıktan sonra yerine takıp, lastik basınçlarını uygun değerlere getirip, tpms sistemini resetliyoruz ve işlemimiz tamamlamış oluyor.

3. Yöntemde ise eski sensörün ID’si manuel olarak yeni sensöre kodlanmasıdır. Bu durum çok karşılaşılan bir durum değildir. %99 oranla işlem ilk iki seçenekle çözülebilmektedir. Bu yöntemde yine advance mod’un içerisinden program sensor, copy by manuel input seçeneklerini seçip eski sensörün üzerindeki ID’yi manuel olarak cihaza girip yeni sensöre kodluyoruz. Kodlama bittiğinde aynı şekilde lastiğe monte edip basıncı ayarlayıp, tpms sistemini resetliyoruz.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da  

Nitro Mekatronik Web Sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

0 Yorum

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın