OPEL TPMS ARIZASI VE ÇÖZÜMÜ

OPEL TPMS ARIZASI VE ÇÖZÜMÜ

17 Eylül 2018 Blog 4

TPMS Nedir ?

Tpms (Lastik Basıncı Takip Sistemi) araç lastiklerinin basıncını ve sıcaklığını kontrol edip kullanıcıya anlık bilgiler verir. Yeni nesil üretilen araçlarda zorunlu olan bir sistemdir.

Lastik Basınç Sensörü Nedir ?

Lastik Basınç Sensörü araç lastiklerinin genellikle siboba ilaveten takılan veya lastiğin içerisine yapıştırılmış olan ve pil ile çalışan ve radyo frekansı (RF) sinyalleri ile araçla iletişim kuran lastiğin basınç ve ısı değerini anlık ölçen bir cihazdır.

Her Aracın TPMS Sensörleri Neden Farklıdır ?

Araç üreticileri ürettikleri araçlar da kullanılan sensörlerin içerisine numaralar yerleştirilir. Böylelikle bir modelin sensörü ile diğer model sensörü farklılık gösterir. Bir markanın çıkardığı model de ki sensör başka bir marka modelin sensörü ile aynı değildir. Bazı durumlar da aynı modelin değişik versiyonlarının bile numaraları farklılık gösterebilir.

Lastik Basınç Sensörünün Ömrü Nedir ?

Lastik basınç sensörleri içerisinde bulunan bir pil ile çalıştığı için araç hareket halindeyken sensör bu hareketliliği algılar ve sinyal gönderir. Araç park halindeyken sensörler kendini kapatıp uyku moduna geçerler. Böylelikle sensörün ömrü uzar. Bir sensörün kullanım ömrü aracın kullanımına göre 6 ile 8 sene arası değişkenlik göstermektedir.

Aracın TPMS İkaz Lambası Yandığı Zaman Ne Yapılmalı ?

TPMS ikaz lambası iki durumda uyarı vermektedir. Araç ilk çalıştığı zaman ikaz lambası yanıp sönüyor ve sonrasında devamlı yanıyor ise aracın bir veya birden fazla TPMS sensörü sinyal almıyor demektir. Araç ilk çalıştığı andan itibaren TPMS ikaz lambası yanıyor ise araçta lastik basıncında doğru olmayan durumu gösterir. En kısa süre içerisinde araç lastiklerinin kontrol edilmesi gereklidir. Yeni model Opel araçların neredeyse tamamında Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS) bulunmaktadır. Doğru basınç değeri hem yakıt için hemde emniyet için oldukça önemlidir. Lastik basınç sensörü adaptasyonu nasıl yapılır? Bazı araçlarda adaptasyon ve tanıtım için TPMS sensörü değiştirildikten sonra sadece aracı kullanmak yeterli olmaktadır. Ama birçok araçta tpms kalibrasyon ve/veya adaptasyonu içim bir TPMs cihazına ihtiyacınız olmaktadır.

Bu konuda OPEL araçlar için bir örnek verecek olursak;

Astra J araç gruplarında lastik basınç sensörü siboblara takılı sensör ile çalışmaktadır. Problemi çözebilmek için öncelikle lastikler için adaptasyon yapılması gereklidir.
– Kontak açık iken yol bilgisayarını açıp 2. Menüye giriş yapılmalıdır.
– 2. Menü de lastik basınçlarını gösteren ekran karşınıza çıkmaktadır.
– Kısa bir süre OK tuşuna basılı tutuyoruz ve karşımıza ‘’ Öğretmek istediğinize eminmisiniz ‘’
olarak bir yazı çıkmaktadır. Evet’e basıyoruz. Bastığımız zaman kornadan 2 kez ses çıkacaktır.
– ‘’ Lastik Öğrenme Devrede ‘’ diye bir yazı çıktığı zaman adaptasyon başlamış bulunmaktadır.
– Yazı ekrandan gittiği zaman adaptasyon tamamlanmış olmaktadır.

Bu işlem Astra J lerde manuel yapılabilirken diğer birçok model ve markada yapılamamaktadır. Hatta TPMs sensörünün kullanım ömrü sona erdiyse kesinlikle bir TPMs cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Opel lastik basınç sensörü sayesinde Opel Astra lastik basınç sensörü sıfırlama işlemlerini yapabilirsiniz.

TPMS işlemlerinin tamamını yapabileceğiniz Autel firmasının üretmiş olduğu cihazlar mevcuttur. Autel MaxiTPMS cihazlarının asıl amacı lastik basınç sensörünü tanıtma ve sıfırlamadır. Autel Lastik basınç sensör cihazları ile 75 model araç markasına TPMS işlemlerinin tamamını gerçekleştirebilirsiniz. TPMS işlemlerinden farklı olarak destekleyen modellerde arıza tespiti ve servis resetleme işlemlerini de başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Lastik basınç sensörünü nereden bulabilirim?

Her markaya özel ayrı TPMS sensörü bulunmaktadır. Çoğu zaman markaya özel TPMs sensörünün fiyatı çok yüksek olmakta ve bu durum kullanıcının TPMs sistemini kapattırmasına yol açmaktadır. Bu sistemin kapatılması aracın orjinalliğini bozmakta ve daha önemlisi kazalara yol açabilmektedir. TPMS sistemi sizin can ve mal güvenliğiniz için dizayn edilmiş bir sistemdir. Ayrıca fiyat olarak daha uygun universal TPMS cihazları da bulunmaktadır. Bu sensörler hem daha ucuz hem de her marka araca uyumlu olması bakımından daha kullanışlıdır. Lastik basınç sensörlerini piyasada yetkili satıcılardan temin edebilirsiniz.

Autel MX Lastik Basınç Sensörü ;

Nitro Bilişim Autel resmi Türkiye distributörüdür. Autel Mx Lastik Basınç Sensörü araçların tamamında kullanabileceğiniz universal lastik basınç sensörüdür. Tüm araçlara uyumludur. Diğer lastik basınç sensörleri tek bir araca uygunken, Autel’in üretmiş olduğu lastik basınç sensörü tüm araç markasına destek vermektedir. Autel MX Lastik Basınç Sensörü programlanabilir bir sistemi mevcuttur. Araca montajı yapıldıktan sonra lastik basınç sensörünü tanıtmanız yeterli olacaktır.

Bu ve bunun gibi daha bir çok konu hakkında detaylı bilgi almak için;

 0850 755 02 30 numaralı telefonu arayabilir ya da    nitrobilisim.com.tr web sitesinin ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

admin:

4 Yorum

 1. Hasan Hüseyin

  2 Ocak 2019
  Cevapla

  Lastik basınç sensörü konusunda verdiğiniz bilgiler gercekten cok değerli. Bu konuya ülkemizde öcü olarak bakiliyor halbuki çok faydalı ve arizasini gidermek de kolay bir sistem

 2. Mehmet özkan

  2 Ocak 2019
  Cevapla

  Bu tpms lastik basınç sensörlü konusu başımızı çok ağrıtacak gibi
  Bunun için bir cihaz bulundurmak lazim

 3. muzaffer

  18 Haziran 2019
  Cevapla

  ön sag lastik havası normal olmasına ragmen ekranda ihbar verip 140 civarlarında gösteriyor sensör kesin arızalı anlamınamı geliyor bu arada sıfırlama defalarca yaptım.....tşk

  • admin

   24 Temmuz 2019
   Cevapla

   Merhaba,
   Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için 0532 111 02 30 numaramızdan teknik servis birimimize bağlanabilirsiniz, profesyonel ekibimiz sizi en kısa sürede çözüme ulaştıracaktır.

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın